חשבון נאמנות

חשבון נאמנות - זהו חשבון, המנוהל ע”י נאמן. כל אדם או חבר בני אדם רשאים לשמש כנאמן עבור נהנה שהנו אדם או חבר בני אדם אחרים. על נאמן חל אסור מוחלט להשתמש בחשבון לצרכיו האישיים. הנאמן חייב להיות נאמן לאינטרסים של הנהנה ולפעול בחשבון בהתאם לרצונותיו, פקודותיו והוראותיו. קיימים שני סוגי נאמנות עיקריים:

חשבון נאמנות מכוח דין – נאמן שמונה על ידי רשות מרשויות המדינה, לרבות בית משפט, בית דין דתי, או ראש ההוצאה לפועל, הרשם לענייני ירושה או גוף רשמי אחר של המדינה. דוגמאות לנאמנויות אלה הם אפוטרופוס, מפרק, מנהל עיזבון, כונס נכסים  וכו’.” על גופים פיננסיים לנקוט באמצעים להבנת מערכת היחסים בין הגורמים הקשורים לחשבונות המנוהלים על ידי נאמן ולשמור את האסמכתא למינוי הנאמן על ידי רשות המדינה.

חשבון נאמנות שאינו מכוח דין – מינוי נאמן אשר אינו מכוח דין ונוצר על ידי התקשרות חוזית בין הצדדים(מקים הנאמנות, נאמן,נהנה).   לאור העובדה כי הנאמנות מהסוג הנ”ל אינה מפוקחת על ידי רשויות המדינה הינה מהווה סיכון מוגבר ביחס לנאמנות המוקמת מכוח דין. על גופים פיננסיים לנקוט באמצעים להבנת מערכת היחסים בין הגורמים הקשורים לחשבונות המנוהלים על ידי נאמן ולרשום את פרטי הזהות של מקימי הנאמנות.

המחוקק מכיר במספר מקרים מסוימים בהם כספים מתנהלים בנאמנות אך לא ניתן מבחינה טכנית להצהיר על נהנים אלה בצורה מפורשת ומפורטת בשל העובדה כי מדובר בקבוצת נהנים גדולה ובלתי מסוימת (מתחלפת).

  • חשבון נאמנות שמנוהל למטרות קהילתיות לטובת קבוצה גדולה או בלתי מוגדרת של נהנים.

 

  • חשבון שמנוהל למטרות קהילתיות לטובת קבוצה גדולה או בלתי מוגדרת של נהנים, ובלבד שהיתרה בחשבון,בסוף כל יום עסקים, וכן כל פעולה בחשבון, אינה עולה על סכום של 50,000 שקלים חדשים.

 

  • חשבון נאמנות המוחזק ע”י עורך דין, טוען רבני או רואה חשבון (כגון חשבון פיקדונות) אשר היתרה בו בכל סוף יום עסקים לא תעלה על הסכום של 300,000 ₪ וכל פעולה בו לא תעלה על הסכום של 100,000.

 

  • החשבון הוא חשבון המנוהל ע”י מי שמינה בית משפט, בית דין דתי,רשם לענייני ירושה או ראש ההוצאה לפועל.

 

  • חשבון נאמנות בו יש נהנה בזכויות כאמור, ואולם פרטי הזיהוי שלו טרם ידועים.

על המחבר

רועי קירשנר, עו"ד - יועץ בתחום איסור הלבנת הון ומימון טרור, בעל ניסיון רב בבניה והקמה של תהליכי איסור הלבנת הון, מימון טרור וציות צרכני במוסדות פיננסיים מובילים. ליצירת קשר - Roy@regulazia.co.il

דיון

כותרת
מחבר
תאריך ושעה
  1. האם נאמן המנהל חשבון נאמנות עבור קבוצת רכישה נידרש לקבל אישור של אחראי איסור הלבנת הון ?

    תודה,
    שלום

השאר תגובה